27 Mayıs 2015 Çarşamba

MEYDAN OKUYUN

Charles Schaw’ın müdürlerinden biri emrindeki çalışanların yeterli üretim yapmalarını sağlayamıyordu.

“Nasıl oluyor da,” dedi Schaw, ” senin gibi yetenekli bir müdür üretimi artıramıyor?” “Bilmiyorum” diye cevap verdi müdür. ” “Sayısızca güzel sözler söyledim, kötü sözler söyledim, işten atmakla tehdit ettim. Ancak hiçbiri işe yaramadı. Ne yapsak çalışmıyorlar.”


Gündüz vardiyasında çalışanlardan biri “Patron bugün buradaydı” diye cevapladı. ” “Gece vardiyasında kaç parça mal ürettiğimizi sordu. Bizde 6 parça mal ürettiğimizi söyledik. O da eline tebeşiri alıp yere 6 yazısını yazdı.”
Schaw ertesi sabah fabrikaya tekrar gelmişti. çalışanlar gece vardiyası esnasında yerdeki ” 6″ yazısını dilip yerine “7” yazısını yazmışlardı. Sabah vardiyasında çalışan işçiler yerde yazılan kocaman ” 7″ yazısıyla karşılaştılar. Gece vardiyasında çalışan işçiler demek ki kendilerini onlardan daha başarılı sayıyorlardı. Sabah vardiyasında çalışan işçiler onlara iyi bir ders vermek gerektiğini düşündüler. Böylece büyük bir istekle çalışmaya başladılar ve gece eve gitmeden arkalarında kocaman bir ” 10″ rakamı bıraktılar. İşler yavaş yavaş rayına giriyordu.
Sonuç olarak, üretimde geri kalan fabrika, diğer fabrikalardan daha çok üretim yapmaya başlar.
 Kural neydi?
Üstün olma arzusu !. Rekabet duygusu !. İnsanları çalışmaya teşvik etmenin eşsiz yolu. Roosevelt, meydan okumak zorunda kalsaydı asla Birleşik Devletler başkanı olamazdı. Küba’dan döndüğünde, New York valisi seçildi. Muhalefet, onun eyaletin yasal yerlisi olmadığını keşfetti ve Roosevelt de korkup geri çekilmek istedi. Bunun üzerine New York senatörü olan Thomas Collier, Roosevelt’e dönerek çınlayan sesle: ” San Juan Hill kahramanı bir korkak mı?” diyerek ona meydan okudu. Roosevelt savaşmaya devam etti ve bundan sonrası zaten tarihte yazılı. Bu meydan okuma sadece onun hayatını değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda ulusun geleceği üzerinde de büyük bir etki yarattı. ” Herkesin korkuları vardır, fakat cesur olanlar korkularını bastırır ve ilerler; bazen ölüme fakat her zaman zafere” Bu söz eski Yunan’da kral muhafızların sözüydü. Bu korkuları bastırma fırsatından daha büyük bir meydan okuma önerilebilir mi?” Al Smith New York valisi iken, bir sorunla karşı karşıya geldi. Şeytan Adası’nın batısında zamanın en kötü ünlü hapishane müdürü kayıptı. Hapishane duvarına Skandallar dedikoduları çıkıyordu. Sing Sing hapishanesini yönetecek güçlü bir adam aranıyordu. Fakat kim olacaktı? New Hempton’dan Lawes’u çağırttı. Lawes’e orada deneyimli bir yönetice ihtiyaç duyulduğunu ve bu işi kabul edip etmek istemediğini sordu. Lawes bu öneri karşısında donup kalmıştı zira işin tehlikelerini biliyordu. Bu atama politik skandalla neden olabilirdi. Müdürler sürekli değişiyordu. Bir tanesi ancak 3 hafta dayanabilmişti. Lawes’un düşünmesi gereken bir kariyeri vardı. Riske girmeye değer miydi? Lawes’un durakladığını gören Smith, arkasına yaslandı ve gülümsedi. ” Genç dostum” dedi, ” korktuğunun için seni suçlamıyorum. Zor bir iş. Oraya daha güçlü birini göndereceğim.”
 Böylece Smith, Lawes’a meydan okumuştu. Lawes, güçlü bir yöneticiyi gerektiren bir işe atanma fikrinden hoşlanmıştı. İşi kabul etti ve zamanının en ünlü müdürü olana kadar orada kaldı. “Sing sing’de 20.000 Yıl” isimli kitabı yüz binler sattı. Radyoda konuşmalar yaptı, hapishane hapishane yaşamıyla alakalı anlattığı öyküler filmlere konu oldu. Suçluları insanlaştırmaya çalışması, hapishane reformlarında mucizeler yarattı. Her başarılı insanın en sevdiği şey oyundur. Bu, kendini ifade etme şansıdır; değerini ispat etme, başarma, kazanma şansı. Çuval içinde koşma, domuz avlama, hızlı pasta yeme yarışmalarının yapılmasının nedeni de budur. Başarma arzusu. Önemli olduğunu hissetme arzusu.
Kaynak – Meydan Okuyun


Bu konuşma, gece vardiyasından bir süre önce gerçekleşmişti. Schaw daha sonra müdüründen bir adet tebeşir rica etti. Sonra en yakın adama dönüp “Bugün vardiyada kaç parça mal ürettiniz” diye sordu. Cevap altı’ydı. Schaw hiç bir şey söylemeden yere kocaman bir “6” çizdi. Çalışanlar gece vardiyasına geri döndükleri vakit yerdeki 6 yazısını görünce bunun ne anlama geldiğini birbirlerine soruyorlardı.
İş yaptırmanın yolu rekabeti teşvik etmekten geçer. Para kazanmak için çıkarcı bir yol izlemek değil, üstün olmak arzusunu uyandırmak.
 Kaynak: Meydan Okuyun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder