8 Mayıs 2015 Cuma

HANGİ "TİP"SİN? (2)

            TİP 6: SORGULAYICI


Altılar, tehlikeleri ortaya çıkarmak, kendilerinin ve çevresindeki insanların güvenliğini sağlamak için, herşeye önce şüpheyle yaklaşırlar. Problemleri önceden görüp, önlem almaya çalışırlar. Sürekli tetiktedirler. Altıların güvenlerini kazanmak çok zordur, ama güvendikten sonra o kişiye kendilerini adarlar. Altılar, güvende olmak için bir gruba ait olmak isterler. Grubun refahı ve güvenliği için çok çalışırlar. Sorumluluk sahibi, sadık ve işbirliğine açıktırlar. Şüpheci yanları kötümserlik olarak algılanabilir.

Güçlü Yönleri:Sorumluluk sahibi, problemleri öğrenebilen, tedbirli, güvenilir

Geliştirmesi Gereken Yönler
i:Şüpheli, endişeli, kötümser, kuralcı

TİP 7: MACERACI


Yediler, bardağın hep dolu tarafını görür, çevrelerine enerji saçar ve hayattan zevk almaya çalışırlar. Zihinleri sürekli yeni ve yaratıcı fikilerlerle doludur. Her zaman birden çok seçenekleri olsun isterler. Bir işi bitirmeden diğerine başlayabilirler. Yaşam enerjileri ile insanlara ilham verir ve onları harekete geçirirler. Yerlerinde duramaz, hızlı hareket eder ve hızlı düşünürler. Kendi hızlarına uyum sağlayamayan insanlara karşı sabırsızdırlar.  Eğlenceye odaklı olduklarından, olumsuz duygulardan ve  düşüncelerden hoşlanmazlar.
Güçlü Yönleri:Hareketli,iyimser,yaratıcı, enerjikGeliştirmesi Gereken Yönleri
:Maymun iştahlı,,hiperaktif,patavatsız

TİP 8: MEYDAN OKUYAN

Sekizler, güçlü olmaktan, kontrolü ellerinde bulundurmaktan ve etki bırakmaktan hoşlanırlar. Adaleti sağlamak için mücadele ederler. Kararlıdırlar, inisiyatif alırlar ve engellerin üstesinden gelerek işi sonuçlandırırlar. İnsanların ne düşüneceğine aldırmadan, akıllarından geçeni söylerler ve öfkelerini dışa yansıtırlar. Kendileri gibi açık sözlü ve ne istediğini bilen insanlardan hoşlanırlar. Böylelikle, gerçeklerin konuşulacağını ve kimsenin art niyetli hareket etmeyeceğini düşünürler. Bu iddialı tavırları diğer insanları ürkütebilir.


Güçlü Yönleri: Hareketli, iş bitiren, koruyucu, kendinden emin

Geliştirmesi Gereken Yönleri:Baskın, aşırı saldırgan, bildiğini okuyan, uzlaşmaz


TİP 9:BARIŞCIDokuzlar için uyum içinde yaşamak ve huzurlu olmak herşeyden önemlidir. Farklılıklara hoşgörü ile yaklaşırlar. İnsanları, olayları, fikirleri yargılamadan, olduğu gibi kabul ederler. Her durumda, olumlu ve olumsuz yönlerin tümünü görüp değerlendirmeden bir karara varmak istemezler. Bu yüzden kararsız olarak algılanabilirler. Karar verdikten sonra ise değiştirmemekte inat ederler.
  Huzuru bozduğunu düşündükleri için çatışmadan kaçınırlar, problemleri görmezden gelirler ya da önemsiz olduğunu düşünürler. Akışına bırakıldığı takdirde, herşeyin sonunda bir çözüme ulaşacağına inanırlaR

Güçlü Yönleri:Uyumlu,uzlaşıcı,dengeleyici, hoşgörülü


Geliştirmesi Gereken Yönleri:Üşen
geç, çatışmadan kaçınan,kararsız, inatçıHiç yorum yok:

Yorum Gönder